۱۳۹۵ مرداد ۱۱, دوشنبه

آداب محاجه!


اظهارات اخیر و مداخله جویانه «جان برنان» رئیس سازمان CIA در خصوص آثار توافق هسته ای، ایشان را قبل از ریاست CIA در کسوت مسئول روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری ایران نشاند!
بگفته ایشان:
«توافق هسته‌ای با ایران کار درستی بود چرا که جلوی پیگیری برنامه تسلیحات هسته‌ای آن‌ها را گرفت و این کار رئیس‌جمهور روحانی را نیز که از دید ما بین عناصر فعال در ایران فردی بسیار میانه‌روتر به شمار می‌آید، تقویت کرد. روحانی باید دستاوردهای بیشتری داشته باشد تا حمایت بیشتری جلب کند، به این دلیل که در حکومت ایران بین تندروها و میانه‌روها رقابت وجود دارد. در حالی که ایرانی ها سال آینده انتخابات برگزار می‌کنند، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم موازنه رقابتی که درون حکومت وجود دارد، چطور پیش می‌رود. به نظر من روحانی نشان داده که علاقمند است که ایران را به جامعه ملل بازگرداند. نگرانی من این است که بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند تا با آزاد شدن دارایی‌های این کشور، پول به زندگی آن‌ها سرازیر شود، اما خوب این مسئله زمان می‌برد»

علی ایحال مطابق توقعی قابل تقدیر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به این اظهارات واکنش نشان داد و بر این نکته بدیهی تصریح فرمودند که:
«رئیس سازمان سیا در جایگاهی نیست که بتواند در مورد مسائل داخلی ایران به اظهار نظرهای بی‌ربط و بی جا بپردازد. این ‌گونه اظهارات مقامات آمریکایی با هدف عملیات روانی در جهت ایجاد تفرقه و دوقطبی سازی در جامعه ایرانی صورت می‌گیرد که از نظر ما مردود و محکوم است و ملت ایران فارغ از دسته بندی های ساختگی سازمانهای اطلاعاتی غرب، از اهداف، آرمانها و تأمین منافع ملی حمایت نموده و یک‌پارچگی دولت و مردم را به اثبات رسانده‌اند»

هر چند واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران متین و مبرهن و مسموع است اما گریزی از این واقعیت تلخ نیز نمی توان داشت که گستاخی امروز آمریکائی ها محصول بی مبالاتی دیروز مهتران دیپلماسی ایران است که گشاده دستانه زمینه برای ژاژ خواهی و لن ترانی و مداخله جوئی امثال ریاست سازمان CIA را اینک فراهم آورده!
روزی که جناب آقای دکتر ظریف در یک بی مبالاتی محرز و برخلاف توقع از فردی استخوان خرد کرده در دنیای دیپلماسی سفره دل خود را نزد اجنبی باز کرد و در شورای روابط خارجی آمریکا نامُدبرانه متقاضی خاصه خرجی آمریکا بنفع جناح خود و علیه جناح داخلی شان شدند و ضمن تشریح و آموزش قطب بندی های سیاسی داخل کشور برای طرف آمریکائی ایشان را بدین شکل انذار دادند که:
«اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا در انتخابات پیش رو به این عملکرد ما پاسخ دهند. در حالی که قبلا نیز (۲۰۰۴) وقتی در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با جامعه بین‌المللی توافق‌هایی کردیم اما تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد آنموقع مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد ... حالا من بار دیگر زنده شده‌ام! به نظر من، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و بویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند.»

طبیعتاً چنین اظهارات و نقشه راه دادن های غیر قابل انتظاری بود که امروز بسترساز گستاخی و دخالت دولتمردان آمریکا در امور داخلی ایران شده و در واقع اظهارات ژاژخواهانه کنونی ریاست سازمان سیا را باید به حساب درس پس دادن ایشان از آموزش و تدریس و راهنمائی های پیشین سکانداران دیپلماسی دولت تدبیر و امید گذاشت!
لذا و بدین منوال اگر شماتتی لازم باشد چنین شماتت و نکوهیدنی قبل از «ریاست سازمان سیا» متوجه جبهه خودی و مهتران جبهه خودی است که علی رغم پیشینه بلند دیپلماتیک ظاهراً با الفبای محاجه دیپلماتیک غریبه اند!


هیچ نظری موجود نیست: