۱۳۹۵ دی ۱۳, دوشنبه

لاف غریبی!


حسن روحانی حسب دلائل بُرهانی ظاهرا اصرار زیادی دارد تا به اتکای نسنجیده گوئی های مکررش خود را در تاریخ بقول «هگل» به عنوان نمونه ای تراژیک از تکرار سلف کمیک اش معرفی و ثبت نماید!

طنز ماجرا بازگشت به این ظرافت دارد که همه متنفرین از احمدی نژاد بابت ادبیات محاوره و گویش عوامانه اش، اکنون در حالی فخر روحانی را بابت سخندانی اش به خود و دیگران می فروشند که برخلاف انتظار و ادعای مدعیان «روحانی» نیز دست کمی از سلف خود نداشته و فاقد ادبیات متوقع در تراز ریاست جمهوری است و بتناوب بابت این ضایعه بصورت تبعی موجبات تقلیل موقعیت جمهوری اسلامی را فراهم آورده!

مصاحبه اخیر روحانی با صدا و سیما و آن بخش از اظهارات ایشان که در دفاع از برجام اذعان داشت: «اگر برجام نبود ما با درآمدهای نفتی مان حداکثر می توانستیم با آن پول، حقوق ماهیانه کارمندان مان را پرداخت کنیم»! چنین اظهاراتی قرینه بی مبالاتی قبلی ایشان است که در اوج مذاکرات اتمی با ابراز این مطلب که «خزانه خالی است» عملاً تیم مذاکره کننده ایران را در مقابل ۱+۵ خلع سلاح کرد تا ایشان نیز به قوت بتوانند فضای مانور طرف ایرانی را محدود کنند با این گوشزد متوقع که: شما که خزانه تان خالی است حق ندارید در مذاکرات سخت سری کنید!

اکنون نیز معلوم نیست رئیس جمهوری که سالها در بالاترین سطوح امنیتی در ایران عهده دار مسئولیت بوده چگونه تا این اندازه فاقد حزم اندیشی است که با چنین اظهارات نسنجیده ای در مقابل آنتن زنده تلویزیون، دست وزیر خارجه خودش را در مذاکرات آتی با ۱+۵ می بندد و طرف خارجی را در موضع تفوق قرار می دهد تا بتوانند به برکت پاس خودی «جناب روحانی» بر سر ایران منت بگذارند و مدیون بودن ایشان را به خود بابت توانمند کردن «دولت تدبیر و امید»! در تامین حقوق کارمندانش را به ایشان گوشزد کنند!

جناب آقای روحانی ـ آیا این است معنای لاف زدن تان از ۳ گل زده در مقابل ۲ گل خورده!؟

خیر جناب روحانی ـ به این نمی گویند «گل زده» و عنوان صحیح اش دسته گل به آب دادن است!

اگر این «گل زده تان» است باز جای شکرش باقیست گل بیشتری نزدید!

جناب روحانی ـ حضرتعالی جمهور ایرانیان را نمایندگی می کنید و بر شما فرض است تا سخنگوی قابل وثوقی برای ایرانیان باشید تا از موضع اقتدار و با کلامتی استوار بتوانید موجبات عزت ایرانیان در مقابل دشمن خارجی باشید!

جناب روحانی ـ ابجدخوانان دنیای سیاست هم می دانند تا در مواجهه با دشمنی که مترصد نخستین نقطه ضعف شماست وقتی می گوید «ما برجام را پاره می کنیم» شما نیز به تاسی از رهبری موظفید با زبان اقتدار ایشان را گوشزد کنید: «اگر برجام را پاره کنید ما آن را آتش می زنیم» نه آنکه خائفانه و زبونانه و از موضع ضعف و قابل شماتت بفرمائید: برجام نبود کارمندان مان هم بی حقوق می ماندند!

با این توصیف تصور می کنید دیگر وزیر خارجه تان روئی برای نشستن مقابل حریف و از توانی برای دفاع مقتدرانه از مواضع و منافع ملی ایران در مقابل دشمن بد سیرت برخوردار خواهد ماند!

مگر آنکه بپذیریم عامدانه بجای آنکه موظف به انتقال فشار از داخل به خارج باشید می کوشید از طریق انتقال فشار خارجی به داخل اسب مراد خود را در زمین «لزوم تعامل با کدخدا» زین کنید!

هیچ نظری موجود نیست: