۱۳۹۵ دی ۲۰, دوشنبه

توانمندی های هاشمی.صرف نظر از روائی یا ناروائی انتقاداتی که متوجه عملکرد و پیشینه مرحوم هاشمی رفسنجانی است اما به سنت «أذكروا محاسن موتاكم و كفّوا عن مساويهم» و بمنظور رعایت «فضای عاطفی بعد از فوت» می توان به توانمندی های ایشان نیز اعتراف داشت.
از جمله آنکه شخصاْ و ۱۹ سال پیش در هفته نامه «راه نو» در توصیف شخصیت هاشمی نوشتم:
هاشمی فردی است که بیرون از مناسبات رسمی دنیای سیاست تا آن اندازه برخوردار از ثقل سیاسی هست که در هر جایگاهی که قرار می گیرد قبل از آنکه صندلی که بر آن نشسته به ایشان اعتبار دهد ایشانند که به صندلی خود اعتبار می دهد حال چه این صندلی ریاست مجلس باشد یا کرسی ریاست جمهوری یا صندلی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ... سيدنی هوگ در کتاب «قهرمان در تاريخ» در توصيف شخصيت لنين می گويد: لنين در استفاده کردن برای هدف هايش از کسانی که در صفوف حزب بودند ولی با نظراتش موافق نبودند استعداد بزرگی داشت. او می توانست با کسانی کار کند که بدون او نمی توانستند با يکديگر کار کنند! قابلیتی که هاشمی نيز طی دوران رياست جمهوری اش اين توانائی را بنحو احسن از خود نشان داد.

مقاله فراموش شدگان ـ هفته نامه راه نو ـ ۴ اسفند ۷۶

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


انتقاد از ایشان بماند برای بعد از ایام سوگواری.
خداوند ایشان را بیآمرزد.


۱ نظر:

ناشناس گفت...

"خداوند ایشان را بیآمرزد"
اما نمی آمرزد! به ده ها دلیل....از جمله اگر تنها همین یکی در باره او درست باشد:
شاه کلید اعدامهای تابستان ۶۷ که بود؟ امام در خانه نشسته بود که صبح از خواب بیدار شد و گفت امروز باید حکم اعدام چند هزار نفر را صادر کنم؟! یا "فردی" ابتدا با آماده کردن ذهن سید احمد به ملاقات امام رفته و گفته بود: پس از جنگ هم نظام مشکلی اساسی در راه "سازندگی" پیش رو دارد که حل آن فقط به دست شماست....و بدین ترتیب حکم را گرفت.
این قطعه از تاریخ معاصر درست بازخوانی نشده است.